HELENA & PARIS (Entrée a dos)
Subota, 20.7., 21.00 / Loža
ENTRÉE A DOS, tri dueta Meritxell Barberá & Inma García u suradnji s plesačima Taiat Dansa, ES
HELENA & PARIS
Izvođači : Yéssica Castellón, Boris Orihuela
10’
Koncept i koreografija: Meritxell Barberá & Inma García (u suradnji s plesačima / in collaboration with dancers)
Glazba: Caldo
Kostimografija: Taiat Dansa
Scenografija: Mauricio Pérez & Taiat Dansa
Oblikovanje svjetla: Mauricio Pérez & Taiat Dansa
Video: Jano Sempere & Alex Druiventak
Video montaža: David Novella
Produkcija i distribucija: Ana Cembrero
Grafičko oblikovanje: Pilar Estrada
Fotografija: Marta Fernández
Komunikacija i društvene mreže: Inventa
U suradnji s: Centre del Carme Cultura Contemporània, Museu Belles Arts València.
Očarane duetima kao koreografskom formom, Meritxell Barberá i Inma García, osnivačice i koreografkinje Taiat Danse, kreirale su Entrée a dos, plesni triptih dueta nadahnutih prikazom ljubavnih parova i ljubavi u raznim umjetnostima.
Kao tri dijela Entrée a dos, HELENA Y PARIS, OTRA CARMEN i VENUS formalno su različiti, ali slični u svojoj biti; svaki od ovih dueta istražuje jedinstveni aspekt ljubavi i umjetničkog prikaza određenog ljubavnog para, pridonoseći sveobuhvatnom razumijevanju te teme.
HELENA Y PARIS prikazuje prvi susret tog para, brz i snažan početak njihove ljubavi, kao i poteškoće, prepreke i nesuglasice s kojima se suočavaju prije svog bijega. Ujedno pruža drukčiji pogled na kazne i opasnosti s kojima se žene, u ovom slučaju Helena Trojanska, susreću u težnji za slobodom i samostalnošću.
Plesnu kompaniju Taiat Dansa osnovale su koreografkinje Meritxell Barberá i Inma García u Valenciji 2003. godine. Svojim djelima, koja su bliža filmskom diskursu nego kazališnim parametrima, stekle su međunarodno priznanje. Nastupaju na renomiranim nacionalnim i međunarodnim festivalima, u kazalištima i muzejskim prostorima, te često rade kao gostujuće koreografkinje za druge kompanije. Meritxell i Inma uvijek se fokusiraju na razmatranje plesa unutar umjetničkih parametara i razmišljanje o njegovoj povijesti i razvoju. Većinu njihovih koreografija karakteriziraju promjena poznatih plesnih struktura i tehnika, pažnja posvećena neposrednoj sadašnjosti i kontinuirano osluškivanje ideološkog, društvenog i kulturnog konteksta.
|